17 marca przy ulicy Łojasiewicza 6 w Krakowie na Wydziale Matematyki i Informatyki odbyło się uroczyste otwarcie systemu Przestrzeni Kreatywnej Współpracy UJ, które powstaje, by wspierać szereg aktywności kreatywnych i prorozwojowych w zakresie współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z partnerami społecznymi, gospodarczymi oraz publicznymi przy zapewnieniu merytorycznego i infrastrukturalnego zaplecza.
Zaproszenie goście mieli okazję zapoznać się również z koncepcją Semestratonu pod nazwą „#SDG48h Challenge”, którego celem jest opracowanie przez uczestników koncepcji rozwiązań lokalnych problemów dotyczących celów zrównoważonego rozwoju, zapisanych w „Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ”.
– Prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski (Prorektor ds. badań naukowych, Przewodniczący Zespołu ds. Realizacji Programu Strategicznego ID.UJ) omówił ogólne założenia programu IDUB, główne składowe programu, projekty flagowe, działania w jednostkach, a także działania centralne, w ramach których powstała Przestrzeń Kreatywnej Współpracy – czyli środowisko przygotowane do interdyscyplinarnej współpracy i rozwoju pomysłów.
– Prof. dr hab. Bartosz Brożek omówił ideę Uniwersytetu Trzeciej Misji. Oznacza ona dzielenie się wiedzą i innowacyjność, zaangażowanie w życie społeczności lokalnej, uczenie się przez całe życie oraz oddziaływanie na rozwój lokalny i regionalny. Podkreśli jednak, że „Uniwersytet Jagielloński nie ma trzech, a jedną misję, która ma różne przenikające się wymiary”.
O kompleksowej współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym i transferach kreatywności opowiedziała Pani dr inż. Gabriela Konopka Cupiał (Dyrektor CTT CITTRU).
Wydarzenie miało jednak na celu przede wszystkim przedstawienie społeczności akademickiej, studentom oraz partnerom społecznym i gospodarczym systemu Przestrzeni Kreatywnej Współpracy (PKW).
„System to wielowarstwowe przedsięwzięcie oparte na trzech filarach: kreatywność, przestrzeń i współpraca. Fundamentem będzie budowanie społeczności wokół tego systemu” – powiedział dr hab. Mateusz Lewandowski (członek zespołu PKW).
W ramach systemu PKW, aby wspierać kreatywne aktywności, umożliwiające efektywny kontakt z otoczeniem na rzecz generowania użytecznych rozwiązań i istotnych problemów powstały specjalnie zaprojektowane i wyposażone przestrzenie ko-kreacji. Obecnie jest ich pięć i znajdują się w nastepujących okalizacjach:
– na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politycznych (ul. Reymonta 4);
– na Wydziale Matematyki i Informatyki (ul. Łojasiewicza 6);
– na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej (ul. Łojasiewicza 4);
– na Wydziale Geografii i Geologii (Gronostajowa 7);
– na Wydziale Chemii (ul. Gronostajowa 2).
Oprócz wspomniany przestrzeni mamy cały system działań dodatkowych, który ma kilka poziomów. Pierwszym działaniem ogólnouniwersyteckim będzie „#SDG48h Challenge” – powiedział dr Paweł Ścigaj z Zespołu ds. PKW.
Semestraton odbędzie się w dwóch etapach obejmujących zespołową, warsztatową pracę uczestników nad koncepcjami rozwiązań lokalnych problemów, z elementami szkoleń prowadzonych przez moderatorów, w dniach: 20.03-28.04.2023 roku (I etap).
II etap Semestratonu polega na kilkukrotnym udoskonaleniu koncepcji rozwiązania lokalnego problemu związanego z “Celami zrównoważonego rozwoju ONZ”, przygotowaniu wizualizacji udoskonalonego rozwiązania w adekwatnej formie, uzgodnionej z moderatorem, a następnie na przedstawieniu tej wizualizacji przed Zespołem ekspertów oraz podczas targów innowacji 16.06.2023 roku.
Wspierając idee Przestrzeni Kreatywnej Współpracy w Uniwersytecie Jagiellońskim trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.