Zespół badaczy z Zakładu Molekularnej Mikrobiologii Medycznej Wydziału Lekarskiego UJ CM opatentował nową metodę diagnostyki wirusa SARS -CoV-2, która w porównaniu do aktualnie dostępnych jest mniej wrażliwa na błędy przedlaboratoryjne, czynniki związane z transportem i przechowywaniem próbek, jest znacznie tańsza i nie wymaga ciągłej modyfikacji w związku z mutacją wirusa.
Dodatkowo, dzięki możliwości wizualizacji zakażenia komórki wirusem przy użyciu nowoczesnego, automatycznego mikroskopu fluorescencyjnego zakupionego ze środków POB qLIFE, metoda ta ogranicza występowanie fałszywych wyników.
„Przykładowe fragmenty zdjęć preparatów klinicznych z komórkami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2. Widoczna „czerwona” fluorescencja pochodzi od replikującego wirusa SARS-CoV-2 w cytoplazmie komórek. Mikroskop BX63 (Olympus), pow. 400x”
Opracowana metoda została zgłoszona do ochrony patentowej w dn. 27 stycznia 2023 r. w Urzędzie Patentowym RP we współpracy CTT CITTRU UJ: – numer zgłoszenia wynalazku P.443616 pt.: „Zestaw i sposób do wykrywania zakażenia, zwłaszcza wirusem SARSCoV-2, przy użyciu hybrydyzacji in situ. https://www.sciencemarket.pl/baza-wynalazkow-uj?ofertaID=184